Από το 2012 το θέατρο Ανατολικά του Νέστου ανεβάζει παραστάσεις στα σχολεία της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης. Σε μία προσπάθεια που εντάσσεται στον ευρύτερο στόχο της πολιτιστικής εξοικείωσης, ο θίασος προετοιμάζει και ανεβάζει παραστάσεις ειδικά διαμορφωμένες για σχολικούς χώρους, επιλέγοντας έργα και θέματα που αφορούν τους μαθητές. Η τάξη μετασχηματίζεται και μεταμορφώνεται σε θεατρικό χώρο και τα παιδιά καλούνται να συν-ταξιδέψουν με τους ηθοποιούς σε μια διαδραστική σχέση όπου έχουν λόγο στη δράση συμμετέχοντας έτσι στη θεατρική πράξη.
‘’Το σπίτι στην έρημο’’ Τ. Ροντάρι
΄’Όλιβερ Τουίστ’’ Ντικενς
‘’Φεύγουμε πάμε Ταξίδι’’ Π. Καρακατσάνη
‘’Τα καινούργια ρούχα του Βασιλιά’’
‘’Το μυστικό του Πύργου’’ Β. Λειβαδίτης
”Ο Τρομάρας” Γ. Βιζυηνού
“Κοιτάζοντας τον Ουρανό” Β. Λειβαδίτης
![](https://anatolikatounestou.gr/wp-content/uploads/2018/09/11139450_463987900421286_1284259627601531019_n-300x200.jpg)
![](https://anatolikatounestou.gr/wp-content/uploads/2018/09/28058390_1874942595851507_453873282815263487_n-300x200.jpg)
![](https://anatolikatounestou.gr/wp-content/uploads/2018/09/28467843_962207197266018_884256603964974847_n-300x198.jpg)